Uczyli się, jak ratować życie

27 maj 2014
Posted by Marcin Derucki

Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Teraz każdy ma możliwość nabycia tej bezcennej wiedzy dzięki Fundacji Złota Godzina, która w ubiegłą sobotę zorganizowała kolejny już kurs pomocy przedmedycznej.

Warto zdać sobie sprawę, że to od nas, bezpośrednich świadków zdarzenia zależy, czy dana osoba przeżyje i czy będzie mogła dalej funkcjonować w społeczeństwie. Kora mózgowa zaczyna obumierać już po ok. 4 minutach. Ratownicy medyczni, nawet wyposażeni w najlepszy sprzęt, nie są w stanie tak szybko dotrzeć do poszkodowanego.

Nigdy nie wiemy, kiedy znajdziemy się w otoczeniu osoby potrzebującej pomocy – niezależnie, czy będzie to obcy nam człowiek, czy członek naszej rodziny. Możemy jednak wiedzieć, jak uratować jego życie i zdrowie. Blisko 60 uczestników kursu pracując w 5-osobowych grupach przez 8 godzin od godz. 8.00 uczyło się, jak postępować z ofiarami wypadków, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, czy jak zabezpieczać urazy. Ćwiczenia zostały poprzedzone wykładem teoretycznym, podczas którego przedstawiono m.in. prawne regulacje dotyczące udzielenia, a także nieudzielenia pomocy.

Druga edycja szkolenia odbyła się w sali OSP przy ul. 3 Maja w Turku. Kurs był całkowicie darmowy, a jego uczestnicy na zakończenie otrzymali dyplomy. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób młodych. Członkowie Fundacji Złota Godzina włożyli ogrom wysiłku, by kolejnym osobom przekazać część swojej wiedzy, która jest na wagę złota, całkowicie bezinteresownie poświęcając swój wolny czas.

W szkolenie zaangażował się Burmistrz Miasta Turku, Zdzisław Czapla, firma Muchlin Piekarnia Marian Kozłowski, zapewniająca uczestnikom krzepiące wypieki, a także firma Unicorn, która nieodpłatnie wydrukowała dyplomy. Wszyscy, którzy przegapili pierwsze dwie edycje kursu, na pewno będą mieli jeszcze okazję do wzięcia w nich udziału – w planach są kolejne szkolenia.

Turek.net.pl / ma