Pięciuset przeszkolonych

15 li. 2011
Posted by Marcin Derucki

Uczniowie turkowskiego Gimnazjum nr 1 szkolili się w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wiedzę młodzieży przekazywali wolontariusze fundacji "Złota Godzina".

Cykl szkoleń odbył się w dniach 3-4 oraz 7-9 listopada. Doświadczeni i wykwalifikowani ratownicy medyczni z Fundacji Złota Godzina w Turku przeprowadzili zajęcia i pokazy udzielania pierwszej pomocy dla 506 uczniów Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku. W przeciągu tych 5 dni zajęcia z ratownikami odbyła każda z klas. Młodzież uzyskała nie tylko informacje teoretyczne, lecz wzięła też udział w ćwiczeniach praktycznych.

Ratownicy najpierw poinstruowali uczniów, jak ułożyć chorego, rannego w pozycji bezpiecznej oraz w jaki sposób wykonać masaż serca. Następnie pokazali na fantomie, jak w praktyce przeprowadzić poszczególne czynności. Później uczniowie ćwiczyli pozycję bezpieczną, układając kolegów w sposób odpowiedni do stanu zagrożenia życia, oraz wykonywali masaż serca - już na fantomach.

– Duży nacisk w szkoleniach kładziemy na laików – informuje Emilia Kołata, Prezes Fundacji "Złota Godzina". – Wszystko po to, by np. przygodni świadkowie wypadku, zdarzenia wiedzieli jak się zachować, co zrobić, jak udzielić poszkodowanemu pomocy. Taka interwencja może sprawić, że szanse przeżycia takiej osoby znacznie wzrastają. Nawet świetny sprzęt, karetki i najlepiej wykwalifikowani ratownicy medyczni często niewiele będą mogli poradzić, jeśli polskie społeczeństwo nie będzie wiedziało, jak udzielać pierwszej pomocy. Dzieci w czasie tego typu szkoleń uczą się często znacznie chętniej niż dorośli, którzy wstydzą się np. swojej niewiedzy.

Jak informuje dyrektor Gimnazjum nr 1 - Izabela Lis, celem szkoleń było opanowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, jak również zaszczepienie odwagi i chęci działania w stanach zagrożenia życia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć, które zostały przeprowadzone w profesjonalny, ale ciekawy sposób, z podziałem na część teoretyczną i praktyczną.

Szkolenie dla uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy zostało w Gimnazjum nr 1 przeprowadzone przez Fundację "Złota Godzina" po raz drugi. Projekt wspierany jest przez Burmistrza Zdzisława Czaplę i sfinansowany został ze środków Urzędu Miasta.

Źródło: Turek.net.pl / AW