Sukces ratowników ze Złotej Godziny

24 cz. 2011
Posted by Marcin Derucki

Dwadzieścia drużyn z kilku województwo konkurowało ze sobą podczas Mistrzostw Ziemi Kaliskiej w Ratownictwie Medycznym. Ekipie z Turku, dzięki umiejętnościom i zaangażowaniu udało się zając zaszczytne trzecie miejsce.

Lepsi od drużyny z turkowskiego pogotowia ratunkowego okazali się tylko – ekipa z Opola, zajmująca pierwsze miejsca i z Ostrzeszowa, która wywalczyła drugie miejsce na podium. Obok drużyn reprezentujących pogotowia były także reprezentacje wystawione przez państwową i ochotnicze jednostki straży pożarnej. Wśród strażaków najlepsi byli ochotnicy z OSP Pólko, przed OSP Grabów i PSP Ostrów Wielkopolski.

Turek reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Wiktor Ślipek, Patrycja Budna i Krzysztof Kołata. Ekipę do zawodów przygotowywała Oddziałowa Pomocy Doraźnej i Izby Przyjęć a zarazem ratownik medyczny – Emilia Kołata. Dla ratowników przygotowanych było pięć punktów medycznych zlokalizowanych wokół Kalisza oraz na Rynku Głównym, gdzie sprawdzano ich praktyczne umiejętności. Skład sędziowski oceniał jak poszczególne drużyny radzą sobie w różnych sytuacjach, które mogą przytrafić się podczas codziennej służby. Ekipy musiały zmierzyć się z wypadkiem masowym, do którego doszło w wyniku wybuchu gazu i zawalenia budynku. Kolejne zadanie polegało na pomocy osobie porażonej prądem. Wśród zadań była także pomoc osobom postrzelonym i biorącym udział w wypadku motocyklowym a także pomoc osobie z brakiem oddechu przy zachowanym tętnie.

Trzecie miejsce dla turkowskiej ekipy to prawdziwe wyróżnienie, z którego dumni są nie tylko ratownicy biorący udział w mistrzostwach, ale także personel szpitala i turkowskiego pogotowia.

Z osiągnięcia dumny jest także dyrektor szpitala. - Trudno nie być zadowolonym z takiego wyniku. Są to zawody stojące na wysokim poziomie, więc trzecie miejsce jest naprawdę satysfakcjonujące. Ratownicy z zespołu pracują w pogotowiu już wiele lat, a to że zajęli tak wysokie miejsce oznacza, że potrafią się dobrze ze sobą zgrać. - powiedział Bogdan Kawka.

Źródło: Turek.net.pl / EG